
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | USB Switch |
| Interface | USB |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 6 V |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 700 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Quiescent Current | 1 µA |
| USB Standard | USB 1.1 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Ports | 2 |
| Input Current | 115 µA |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| On Resistance (RON) | 100 mΩ |
| Current Limit | 1.2 A |
Stock: 884
Distributors
pcbx
Unit Price$1.29522
Ext.Price$1.29522
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.29522 | $1.29522 |
| 10 | $0.95752 | $9.57520 |
| 25 | $0.91132 | $22.78300 |
| 50 | $0.86735 | $43.36750 |
| 100 | $0.82550 | $82.55000 |
| 300 | $0.78567 | $235.70100 |
| 500 | $0.74776 | $373.88000 |
| 1000 | $0.71168 | $711.68000 |
| 3000 | $0.67734 | $2032.02000 |
| 5000 | $0.64462 | $3223.10000 |
